Ateş Uğurel

“Türkiye’nin Dünyada en önemli güneş enerjisi oyuncularından birisi olmasını ve öyle kalmasını istiyoruz.

1) Son dönemlerde Solarbaba’ yı birçok yerde görüyoruz. Solarbaba nasıl ortaya çıktı?

Aslında Eylül 1996’da ortaya çıktı, yani ilk defa güneş enerjisi sektörüne adım attığım zaman. Güneş enerjisinin diğer enerji kaynaklarından en büyük farkı bireye dokunuyor olması ve dünyada her ülkenin, her kişinin kullanımına açık olması. Bu da  bu sektöre önemli bir sosyal vs..

 

Daha sonra sektörün dünyada ve Türkiye’de büyümeye başlaması ile birlikte benden güneş enerjisi konusunda bilgi almak isteyen şahıs ve kurumların da sayıları ve istekleri artmaya başladı. Önce bir wordpress blog olarak başladık, şu anda da vakıf olma sürecine girmiş olan ve haftada ortalama 250 bin kişinin yaptığımız bilgilendirmeleri okuduğu (takipçi kelimesini sevmiyorum, okur ve hatta paydaş demek daha doğru tüm güneş enerjisi dostları için) bir platforma dönüştük.

 

2) Kaç kişilik bir ekipten oluşuyor?

Şu anda 4 kişiyiz, önümüzdeki günlerde çift rakamlı bir sayıya ulaşmayı hedefliyoruz, ancak o kadar çok kişi ve kurum bize destek veriyor ve yayınlarımıza-projelerimize içerik sağlıyor ki, her geçen gün büyümekte olan bir aile olarak görüyoruz kendimizi. 2016 yılında 10-12 kişi olacağımızı düşünüyorum

 

3) Solarbaba Platformu için hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

Çok basit bir hedefimiz var: Türkiye’nin dünyada en önemli güneş enerjisi oyuncularından biri olması ve öyle de kalması

 

Bu hedefe gitmek ulaşmak için de farklı konu başlıklarında projeler ürettik ve hayata geçirmeye başladık, kısaca şu başlıklar altında özetleyebiliriz

 

– Türkiye’nin farklı bölgelerinde yapılacak güneş enerjisi konferansları

– Her sene güncellenerek geniş bir kesime ulaştırılacak olan güneş rehberi

– Kendimize kuracağımız güneş enerjisi santralleri ile her sene farklı sayıda öğrenciyi yurtdışına yollayarak, güneş eğitimi almalarını sağlamak

– 81 Şehir 81 GüneşEv projemizle, ülkemizdeki her şehirde kendi elektriğini tamamen güneşten üreten bir eğitim merkezi kurarak, yerel halkı-yatırımcıyı sürekli bilgilendirmek ve bilinçlendirmek

– Güneş enerjisi sektörünü tekstil, inşaat, turizm, tarım gibi hayatın diğer alanları ile bir araya getirmek

 

Tüm bunları da daha güçlü bir yapı içinde gerçekleştirmek icin “güneş enerjisi vakfı” olmak için gerekli çalışmaları başlattık.

 

4) Uzun yıllardır Güneş Enerji Sistemleri(GES) sektörünün içindesiniz. Sizce, Güneş Enerji Sistemleri kullanım olanaklarına göre herkes için doğru bir yatırım olabilir mi?

Elbette olabilir, yatırım şartları güneş enerjisi konusunda da aynıdır, başka herhangi bir konuda da. Ne kadar para harcayacağınıza bakarsınız, getirisini iyi hesaplarsınız tüm fırsatları ve tehditleri ile birlikte, ortaya çıkan sonuç sizi mutlu ediyorsa, heyecanlandırıyorsa bu yatırımı yaparsınız. Güneş enerjisinin fiyatları her geçen yıl düştüğü için, buna karşılık da konvensiyonel elektrik fiyatları da arttığı için, bu sorunun cevabı her geçen gün daha büyük bir EVET olacak.

 

5) Ateş Uğurel gözüyle Türkiye’ de bu sektörü değerlendirmenizi istesek?

Maalesef çok ama çok yavaş ilerliyoruz, Türkiye için güneş enerjisi inanılmaz ve üstelik de bedava bir fırsat, bunu kullanmadığımız her gün enerji-zaman-para kaybediyoruz. Dünyada siyasi iradenin desteklemediği hiçbir ülkede güneş enerjisi istenilen hızda gelişme sağlamamış, maalesef birkaç iyi niyetli bürokrat ve siyasetçi dışında güneş enerjisine verilen güçlü bir destek söz konusu değil. Ancak tüm engellere rağmen teknolojinin her geçen gün ucuzlaması ve alternatif enerji üretim yöntemlerinin daha pahalı hale gelmesi ile birlikte, bir süre sonra güneş enerjisi ülkemizin temel ve en ucuz enerji kaynağı olacak.

 

 

6) Gelecek dönemlerde düşündüğünüz, sürekli hale getirmeye çalıştığınız etkinlikler var mı?

Var, öncelikle ilkini 4-5 Mayıs 2015’de Istanbul Harbiye Askeri Müzesinde yaptığımız ve 700 üstü katılımla ülkenin en büyük güneş enerjisi etkinliği olan “Solarbaba Güneş Enerjisi Konferansı” artık bir marka olarak devam edecek. Önümüzdeki yıl uluslararası önemli güneş enerjisi oyuncularından davetlilerimiz olacak.

 

Yine 2016’da ilk defa yapacağımız Antalya Güneş Enerjisi Fıuarı da hem yerel hem de global oyuncuların çok ilgisini çekecek, çok farklı bir konsept ve içerik hazırladık.

 

Buna paralel olarak sizlerin de desteği ile ilk sayısı sonbaharda hazır olacak Solarbaba Güneş Enerjisi sektörel dergisinin de çalışmalarına başladık. Yılda 4 sayı çıkarmayı ve her sayıyı 30-40 bin adet basarak ülkenin farklı kurum ve kişilerine yollamayı hedefliyoruz.

 

Sürekli hale getireceğimiz bir başka yayın da “100 Soru 100 Cevap ile Güneş Enerjisi” başlıklı rehberimiz olacak, bunu da her sene bir kez basıp geniş kitlelere ulaştıracağız.

 

 

 

7) Solarbaba haricinde nelerle uğraşıyorsunuz?

Başta Türkiye olmak üzere dünyada yapılan “iyi” şeyleri günlük paylaşan “temizdunya.com” isimli bir portal projem var, artık medyanın bize sürekli olumsuzluk pompalamasından hepimiz sıkıldık, halbuki etrafımızda bir sürü güzel insan bir sürü güzel projeye imza atıyor, onları daha geniş kitlelere ulaştırmak istiyorum.

 

Yine bu yıl sonunda başlayacağımız ekoev.com projemiz var, onda da doğa dostu bir ev-işyeri-yaşam tarzı ile ilgili bilgiler veriyor olacağız.

 

Bunun dışında da orta vadede Egeye taşınmak üzere planlarımızı yapmaya başladık, Çeşme yarımadasında 10-12 evden oluşan ve kendi ihtiyaçlarını kendi sağlayan bir yerleşim alanı inşaa etmeyi planlıyoruz.

 

8) Spor yapar mısınız?

Bol bol yürürüm ve kendi dişime uygun bir rakip bulduğumda da masa tenisi oynamaktan büyük keyif alırım. Önümüzdeki seneden itibaren uzun süredir fırsat bulamadığım yelkenli maceralarına, kaptan ehliyetimi yenileyerek başlamak istiyorum.

 

 

9) Size 5 farklı kelime ileteceğim. Aklınıza ilk gelen şeyi yine tek kelime olarak karşısına yazabilir misiniz?(Örn: Spor : Hayat gibi)

Enerji : GÜNEŞ

Güneş : HAYAT

Başkan : PAYLAŞIM

Gezi :  DOĞA

Müzik : CAZ

 

10) Bu keyifli röportaj için teşekkür ederiz. Son olarak, geleceğin GES projeleriyle ilgilenen yeni yatırımcılar için neler önerirdiniz?

Konuyu lütfen çok iyi araştırsınlar önce, bol bol makale-yazı-röportaj okusunlar, dünyadaki en az 2-3 farklı etkinliğe (fuar-seminer vs.) katılsınlar. En önemlisi de bu konuda daha önce yatırım yapmış kişileri bulup deneyimlerinden faydalansınlar. Hiçbir fizibilite olmadan, bu işin ciddi bir mühendislik birikimi gerektirdiğini gözardı ederek gerektiğinden çok daha hızlı yapılmış girişim ve yatırımlar genelde felaketle sonuçlanıyor. Hiçbirimizin sokağa atacağı fazla parası ve zamanı yok.