Figen Zekier

 “Holistik Form Eğitimi ile fobilerinizden kurtulabilir, hayallerinize ulaşabilirsiniz. Hayatınızı değiştirebilecek kararlar alabilirsiniz.”

Funda Taşdemir :  Sizi tanıyabilir miyiz?

Figen Zekier : Professional Life Institute kurumlara hizmet veren bir eğitim, danışmanlık ve kurumsal organizasyon firmasıdır. Ben de kurucu ortak olmakla birlikte, kurumsal ve bireysel gelişim danışmanlığını yürütüyorum.

 

FT : Sizce kurumsal iletişim ve kurumsal gelişim nedir?

FZ : Kurumsal iletişim, kurumun hedeflerine uygun şekilde tüm paydaşlarıyla kurduğu iletişimdir. Pazarlama iletişimi kavramını da düşündüğünüzde aslında stratejik pazarlama ve kurumsal iletişim birbirinden ayrı düşünülemez. Aynı durum bireyler için de geçerli. Kişinin farkında olarak ya da olmayarak yaptığı tüm pazarlama ve iletişim faaliyetlerinin, hedeflerini desteklemesi önemlidir.

 

FT : Bireysel eğitimler de giderek ilgi görüyor. Yeni dönemde Holistik Form Eğitimi’ne yoğunlaştınız. Biz bu konuda biraz bilgi verebilir misiniz?

FZ : Evet, kurumlara verdiğimiz eğitim ve danışmanlık faaliyetlerinin tecrübesini, bireylerin ihtiyaçlarına özel çözümlerle, Holistik Form Programı için kullanıyoruz.

 

FT : Holistik Form nedir?

FZ : Bireyin zihinsel, ruhsal ve fiziksel senkronizasyonunu sağlayan bir yeniden yapılanma programıdır. Kişinin bütünsel olarak formda olmasını amaçlar. Hayatın koşturmacası içinde, düşünmediğimiz ama yaşam performansımızı aşağıya çeken zihinsel, ruhsal ve fiziksel özelliklerimizden arınmamızı sağlar. Örnek verecek olursak; ruhsal formu yerinde olmayan birisi, ilişkilerinde benzer problemler yaşar ancak bu sorunların kaynağının kendisi olduğunun farkında değildir. Zihinsel olarak yanlış bir düşünme sistematiğine sahip olan biri, işle ilgili önüne gelen fırsatları göremeyebilir, krizleri yönetemeyebilir… Fiziksel formsuzluk ise sadece kilo problemlerini değil, sabahları zinde uyanmayı, motivasyonun fiziksel kaynaklarını da temsil ediyor. Aslında bireyin yaşam hedeflerini net olarak tanımlayabilmesini ve bu hedeflere ulaşmak için izlemesi gereken yol planını oluşturabilmesi amaçlanıyor.

 

FT : Biraz daha somut örneklerle, Holistik Form programına katılan birisi ne elde eder?

FZ : Mesela terfi etmek isteyen ve iş performansının da yüksek olduğuna inanan bir insan, ilişkisel hataları ve stratejik eksiklikleri sebebiyle krizleri ve fırsatları yönetemediği için hakettiği terfiyi alamaz.  Zayıflamak isteyen insanların çoğu diyet yaparken ne yemesi, içmesi gerektiğini bilir ancak psikolojik etmenler yüzünden istikrarlı ve sağlıklı biçimde diyete uymakta zorlanır. Mevcut ilişkisinde mutsuz olan ya da yalnızlığından mutsuz olan bir insan, kendi dönüşüm alanlarını keşfetmek yerine şanssız olduğunu düşünür… Holistik Form programına katılanlar hedeflerinin önündeki içsel sebepleri bulur ve çözümlerler.  Holistik Form Programı bir karar verme ve uygulama eğitimidir.

 

 

FT : Yaşam hedefleri ve karar verme konusunu vurguladınız. Başka ne tür kararlar ve hedefler?

FZ : Kişisel donanımı, mutluluğa etki eden özel hayatla ve  iş hayatıyla ilgili tüm hedefleri ve kararları temsil edebilir. İş değiştirme kararı, taşınma kararı, evlilik, ilişki ya da ayrılık kararları, zayıflama kararı, fobilerden kurtulma kararı gibi, yaşam hedeflerini etkileyen her türlü karar. Önemli olan bu hedeflerin bireylerin kişiliği ve donanımlarıyla paralel hale getirilip, yol planının belirlenmesi ve kişinin hedefleri için hazırlanmasıdır.

 

 FT : Holistik Form eğitiminin, diğer kişisel gelişim eğitimlerinden farklı olduğu yönler neler?

 FZ : Sadece ne yapılması gerektiğini anlatmak yerine, neden yapılamadığını, kişinin kendi bütünsel dünyasındaki ruhsal, zihinsel ve fiziksel gelişim alanlarını bulmasını ve hedefi için yeniden programlanmasını sağlıyoruz. Programda Davranış Bilimleri Uzmanımız, Eğitmen ve Koçlarımız birlikte çalışıyor ve zihin haritası ile birlikte yeniden programlama modelleri kullanılıyor.

 

 FT : Holistik Form programına kimler katılabilir?

FZ : Herhangi bir konuda kararsızlık yaşayan ya da karar verip uygulayamayan, daha iyi bir yaşam istediği halde hedeflerine ulaşmakta zorlanan herkes diyebiliriz.

 

 FT : Programa katılmak isteyenler nasıl bilgi alabilirler?

 FZ : www.profesyonelhayaller.com web sitesinden, [email protected] adresinden veya 0212 9995799 numaralı telefondan bilgi alabilirler.

 

FT : Sizden aşağıda belirtiğimiz 5 kelimenin aklınıza gelen tek gelime karşılığını istiyoruz?

İnsan: Gizem

Kurum: Vizyon

Eğitim: Sürekli

Performans: Yükselen

Yatırım: İnsan