Tolga Gariboğlu

“Yaşam gerçekten çok değerli. Yaşamı güzellikleriyle yaşamak, çılgın olmak, abuk olmak(sınırlar içinde). Farklı boyutlarına uzanmak hayatın.”

Ekranların Tolga Abisiyle keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Sanat, Hayat ve İletişim üzerine sohbet ettik. Kendisi sorularımızı en samimi şekliyle yanıtladı.

Funda Taşdemir: Sizi tanıyabilir miyiz?

Tolga Gariboğlu: TED Ankara Koleji, ODTÜ Kamu Yönetimi ve Politika Bilimi mezunuyum. Sonrasında, işletme masteri yaptım. Bir oğlum var. Küçük yaşlardan bu yana TV, radyo ve medyayla ilgili faaliyetlerde bulundum.

F T: Hugo yarışmasıyla ekranların Tolga abisi olarak tanınıyorsunuz. İş alanında neler yapıyorsunuz?

T G: Aslında iş hayatında birçok farklı konuda aktifim. Tabi çok görünmüyor. O Hugo bilinirliğinden dolayı. Hep o akla geliyor. Hugo, bundan tam 21 yıl önce başlamıştı. Ama ondan öncede seslendirmeler ve TRT kanal olarak tekti o zamanlar. Sunuculuk yaptım. Hugo başladıktan sonra diğer projeler bana pek değer kazandıracak gibi görünmedi. Bu durum şu an TV’ nin arka tarafına ya da farklı iş kollarına yoğunlaşmama neden oldu. Her halde farklı bir süre sonra farklı arayışlar içerisine giriyorsunuz. Bu şekilde çok mutluyum.

Çok uzun yıllardır yapımcılık yapıyorum. Benim görünmediğim ama arka tarafta yer aldığım çok sayıda TV yapımı oldu bugüne kadar. Bu sürece kadar 4000 saatlik TV yapımlarını yönettim. İçinde yer aldım, prodüksiyonunu yaptım.

FT: Konsensus adlı bir şirketiniz var? Konsensus neler yapar?

TG: Konsensus yaklaşık 20 yıllık bir şirket. Bir çok farklı dalda faaliyette bulundu. Bunları örnekleyelim. TV yapımı oldu. Çok büyük eventler organize ettik. Özellikle çocuk hedef kitleye yönelik  oyuncak ve anne-çocuk ürününün ithalatını yaptı. Onun dışında bazı yabancı meşhur çizgi kahramanlarının yurt dışından haklarını alıp, uzun yıllar lisanslı kullandı. Çocuk dergi yayıncılığında, bundan 4 yıl öncesine kadar pazar ikincisiydi. Yedi ayrı yayının haftalık olarak yayınını yapıyordu. Onun dışında, ulusal gazetelerin çocuk ekleri veya şirketlerin çocuk aktiviteleri ya da yayınları gibi.

FT: İş dışında Tolga Gariboğlu nelerle ilgilenir? Spora karşı ilginiz var mı? Hangi takımın taraftarısınız?

TG: Fenerbahçeliyim. Sürekli spor yaparım. Sağlıklı yemek yemeye çok hasretim. O ilkokul kitaplarında bizlere verilen saygılı olmak, küçükleri sevmek, büyükleri dinlemek, büyüklere yer vermek, vs. işe yarıyormuş. Bunun dışına pek çıkmamaya çalıştım. Dolayısıyla, doğruluk ve o genel kabul gördüğümüz kurallara uyma alışkanlıklarımız var.

FT: Tolga abi çocukları seviyor?

TG: Çocuk programı sunmadan önceden de çok seviyordum.  Bazen uçakta yolda falan garip sonuçlara neden olabiliyor. Çünkü,  genellikle kadınlar gider bebekleri sever falan. Ben bebek görünce dayanamıyor, kucağıma alıyorum. Belki abartılı ama inanın çok içten. Çocukların travmaları beni çok üzüyor. Hatta, bu konuda ileride bir sosyal sorumluluk projesi kampanyası yapmak istiyorum. Kafamda hazır ama şu an tam zamanını bekliyorum. Çünkü, çocuklara darbelerin haddi hesabı yok. Onların o zavallı(küçümsediğim için söylemiyorum) ama çaresiz halleriyle baş edip baş edemediklerini birçok kişiden daha fazla tanık oluyorum. Çünkü, bunu yapanlar farkında değil. Dolayısıyla, onları engellemek adına mutlaka bir şeyler yapmak istiyorum.  Çok basit bir örnek vereyim. Erkekler tuvaletine girdiğimde, bir küçük çocuk babasıyla birlikte geldiyse, babasının ona tuvaletini yaptırması gerekiyorsa, genellikle 3 dakika içerisinde binlerce hakaretle yaptırıyor. İtiliyor, kakılıyor ve binlerce hakaret falan. Altı üstü bir çocuğa tuvaletini yaptırmak için. Biraz yontulmamış bir zihniyetin çocuklara yansıması. Çocuklar öyle düşünüyor ve öyle bir algı gelişiyor. Anneler eminim ki öyle değil.

FT: Aşağıdaki isim ve kelimeler sizin için ne ifade ediyor?

TG: Cenk Koray : Şimdi bunu tek kelimeyle söyleyemem önce bunu anlatayım. Siz bilmeden sordunuz ama şöyle bir önemi var Cenk Ağabeyin. Çok küçük yaşlarda onu izlerken, onun gibi olacağım derdim. Onun için sunuculuğu seçtim.

İkincisi de, aynı dönem aynı kanalda çalıştık ve çok projede yer aldık. O da beni çok severdi. Cenk Ağabeyin bazı inançları vardı. Sayıların önemine inanırdı. Ben bir gün bana imzaladığı bir kitabın sayfalarında rastlantı sonucu Cenk ağabeyin sayılarını buldum. Ve o zaman cep telefonu yoktu. Ona ulaşana kadar turladım resmen. Onu buldum ve olayı anlattım. Kitabın belli sayfaları kopup, elimde kaldı. Onun iddia ettiği rakamlardı.

Cenk ağabey  : İnsan(Allah rahmet eylesin)

TRT :  Yetiştiğim yer

Çocuk : Ben

Yaşam : Coşku

Mutluluk : Sağlık

FT: Son olarak, okuyucularına iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

TG: Öncelikle, yaşam gerçekten çok değerli. Yaşamı güzellikleriyle yaşamak, çılgın olmak, abuk olmak(sınırlar içinde). Farklı boyutlarına uzanmak hayatın. Çok güzel. Ben onu yapmaya çalışıyorum. Herkese de bunu yapmayı öneriyorum. Sınırların dışına çıkmak ve her saniyeden değişik tatlar almaya çalışmak çok önemli.

Teşekkür ederim.

FT: Vakit ayırdığınız için asıl biz teşekkür ederiz.
*Yazı ve fotoğraflar FT Line İletişim’e aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.