Kartpostal Şehir “Karlovy Vary”

Bir manzara hayal edin. Uzunca bir nehir, nehir boyunca yer alan sağlı sollu turuncu, pembe, mavi ve çikolata gibi evler ve yolun ucunda derinliğini, sonunu görebildiğiniz bir tepecik. Karlovy Vary karşısında durduğunuzda, sanki karşınızda bir tablo var ve bir ayağınızı atsanız o tablonun bir parçası olacakmışsınız hissi veriyor adeta. Manzara muazzam, kartpostal gibi bir şehir.

Karlovy VaryKralın banyosu anlamına gelen Karlovy Vary’ nin eski adı Karlsbad olarak geçiyor tarih kitaplarında. 17yy. ve 18yy. ‘ da Avrupa sosyetesinin ve devlet adamlarının uğrak şehri Karlovy Vary’de, büyüleyen manzarası, yan yana sarayları, 12 farklı suyun çıktığı termal galeriler yer alıyor. Şehirde, belirli dönemlerde festivaller gerçekleştiriliyor. Önemli markalar bu festivallere sponsor oluyor. Bununla birlikte, birçok dönem filmlerinin de burada çekildiğini öğreniyoruz. Casino Royal, bu filmlerden bir tanesi.

Şehrin mimarisi ve modern tarzını çok beğeniyoruz. Uzun bir nehir, şehrin merkezini ikiye bölüyor. Evler, cafeler, hediyelik eşya dükkanları, restaurantlar, saraylar ve kilisesi sevimli bir Avrupa kenti kıvamında. Karlovy Vary, önemli bir turizm şehri. Prag ile arası ortalama 2 saat. Ormanlık yollardan keyifle yolculuk yapıyorsunuz.

Karlovy VaryMozart, Goethe, Beethoven, Rus Çarı Büyük Petro, Puşkin, Tolstoy, Karl Marx, Hitler ve Freud gibi isimler vakti zamanında kalmış bu şehirde. 1918’de Mustafa Kemal Atatürk’ ün de burada kaldığını öğreniyoruz.

Atatürk, 1. Dünya Savaşı sırasında; ağır bir böbrek hastalığı nedeniyle ciddi bir şekilde bozulan sağlığına kavuşmak için 1 Haziran-28 Temmuz 1918 arası önce Viyana’da, sonra Karlovy Vary (Karlsbad)’ de tedavi oluyor. Burada dinleniyor ve bir süre kendi içine kapanıyor. Kaldığı süre içerisinde, 6 defter günlük tutuyor.

”Karlsbad’ da geçen günlerimin hatırasını tümüyle ve olduğu gibi bu defterlere yazamadım. Bunun iki nedeni var. Birincisi; gereği kadar yazı yazmak için yeterli zamanım olmadı. İkincisi; her düşündüğümü, her yaptığımı, yani bütün gizli düşüncelerimi (esrarı fikriyemi) ve hayatımı bu defterlere nasıl emanet edebilirdim. Hatta, bu yazdıklarımı bile bir gün, ihtimal pek yakın bir günde mahvetmeyecek miyim. Şimdiye kadar hep böyle olduğu içindir ki yazılmış (mazbût) toplu bir hatıratım (hatırayı-mecmuam) yoktur”.

Mustafa Kemal Atatürk’ün günlüğüne göre, kaynaktan içtiği şifalı sular Atatürk’e oldukça iyi geliyor. Fakat, malum ülke durumlarından kendisi tedavisini yarıda bırakmak durumunda kalıyor ve İstanbul’a dönüyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1918’de kaldığı Otel, Carlsbad Plaza Oteli. Bölgenin en büyük ve en lüks oteli. Atatürk’ün adının da orada yazılı olması dikkatimizi çekiyor. Birçok önemli ismin yer aldığı şehirde, Atatürk’ün de ismini görmek bizi gururlandırıyor. Carlsbad Plaza Oteli’nin tam karşısında ise bir rehabilitasyon sağlık merkezi bulunuyor.

Karlovy VaryKarlovy Vary’de, 12 farklı suyun çıktığı termal galeriler, bu bölgeye şifa niyetine gelen bir turizmin öncüsü. Avrupa’nın en büyük termal galerileri olarak belirtiliyor. Farklı noktalardan suyu içebiliyorsunuz. Hepsinin farklı tatları var. Bazı tatlar oldukça buruk, metalimsi ve içimi sert. Şifalı suları, ancak o an içtiğinizde faydalı. Birkaç saat sonra özelliğini yitiriyor. Yani, bir bidona ya da şişeye koyup götüreyim diyemiyorsunuz. Çok ilginçtir ki, buraya özgü, içimi rahat, ince uzun ağızlıklı bardaklar(yassı porselen ibrik gibi) görüyoruz. Amaç, şifalı suları, yürürken ve dökülmeden rahat içebilmeniz için tasarlanmış. Anı olması için biz de alıyoruz.

Tržní Kolona adlı beyaz ahşap köşk, mimarisiyle dikkatimizi çekiyor. Türkiye’deki Beypazarı ve Safranbolu mimarisini andırıyor. Kaynak suyunu içen kişinin, şifalı suyu vücutta daha iyi hazmedebilmesi için yürümeleri önerildiğinden, özellikle soğuk havalarda üstü kapalı ve korunaklı bu bina, yürüyüş yolu özelliği taşıyor.

Bölgenin kristal, porselen, özel taşları(granit, kehribar gibi) yoğun ilgi gören ürünleri arasında. Özel taşlardan yapılan törpülerinin kullanılması öneriliyor. Bu özel taşlardan yapılan törpülerin, tırnağı kırmadığı ve beslediği belirtiliyor.

Bölgenin kağıt helvaları da çok meşhur. Karlovy Vary’ de, sade, çikolatalı, vanilyalı ve aklınıza gelebilecek birçok farklı çeşitte kağıt helva bulabilirsiniz.

Karlovy Vary           Karlovy Vary

Biz çok beğendik. Huzurun ve yaşanmışlığın bir arada olduğu Karlovy Vary’ nin muhteşem manzarasının hepinize iyi gelebileceğini söyleyebilirim. Karlovy Vary, on numara beş yıldız diyebileceğim ve tavsiye edebileceğim bir lokasyon.

Sevgilerimle.

Funda Taşdemir
İletişim Uzmanı
[email protected]