Değişen ve Deneyimleyen Yol Alır

Uzun bir aradan sonra, tekrar yazıyor olmak güzel. Aslında amacım, karantina(Covid-19) döneminde bol bol içerik yazıları oluşturarak, seneler önce yarım kalan hobime tekrar başlamaktı. Fakat, yazmak gerçekten duygu ve kendini hazır hissetmek işiymiş. Kaç defa bilgisayar başına oturduysam o dönem yazamadım. Aslında çokta içimden gelemedi. Demek ki doğru zaman Haziran 2020.

Evet, artık belirli aralıklarda, farklı içeriklerle yazmaya tekrar başlıyorum. Gördüğüm, deneyimlediğim ama en önemlisi doğru olduğuna inandığım konuları dönem dönem sizlerle paylaşacağım.

1

               Bostancı Sahilinde İlkbahar

Geçen gün bir konu üzerinde konuştuk. Bu karantina dönemi bizlere neler kattı? Acaba bazı konularda farkındalıklarımız gelişti mi? ya da yaşam felsefemiz zaten bu dönemi ifade ediyor mu?

Farkında olarak ya da olmayarak 21 gün kuralının doğru olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Alışkanlıklarımız bir anda değişmeye başladı. Dikkat edelim kişiliğimiz değil, alışkanlıklarımız değişmeye başladı. Peki bu yeni alışkanlıklarımızda değişir mi? Elbette zamanla değişecektir. Fakat bize kalan farkındalıklar olacak.

 

Sosyal düzene alışkın olan insanoğlunun, kısmen başlarda baskı ve endişe oluştursa da, zamanla evde kalarak, gününü en iyi şekilde kullanmaya başladığına tanık olduk. Bu dönemin bendeki yansımaları ve genel gözlemim şu şekilde;

İlişkiler gelişti ve “biz” olabilme duygusunun önemli olduğunu bir kez daha gördük. Özellikle metropoller de yaşayanlar bilir. Komşuluk ilişkileri çok fazla yoktur. Şehir koşturmacası olduğu için, iş hayatı dışında geri kalan zamanın nasıl geçtiğini anlamak gerçekten zor. Bu süreçte, kapı, balkon, teras sohbetleri ve birbirini senelerce görmeyen bir kitlenin site ya da mahalle içerisindeki yardımlaşmalarına, birbirlerine destek olduklarına şahit olduk.

1

                     Ev Yapımı Yiyecekler

Asla yapamam, daha önce hiç denemedim, ben anlamam dediğimiz yemekleri, tatlıları ve hatta değişik spesiyalleri harika sunumlar eşliğinde yaptık. Ekşi mayalı ekmeğimizden, yoğurdumuza kadar her şeyi kendimiz ürettik ve gönül rahatlığıyla afiyetle yedik.

Uzun bir süre bakmadığımız ya da bakamadığımız albümler karıştırıldı. Neler çıktı neler o albümlerde. Gittik tekrar anılara ve o zamanlara. Kimini andık, kimini de paylaştık o karedekilerle. Güzel günlere selam gönderdik.

1

                           Kaktüs Çiçeği

Değişik hobilerimiz oldu. Topraktan, çiçeklerimizden güzel bir enerji almaya çalıştık. Hatta tohumlarından can vermeye çalıştığımız organik ürünlerimizi ektik bahçemize, tarlamıza ya da balkonumuza. Üretmek ve büyümelerini görmek iyi geldi hepimize. Bazen görüyorum karantina başında, bu işe gönül veren arkadaşlarım arasında, nohut, biber, çilek ve domates gibi ürünleri toplayanlar dahi oldu. Tavsiye ederim. Emek verdiğiniz bir ürünün büyüdüğüne tanık olmak güzel.

Hem ilgi alanım hem de işimin bir parçası olmasından ötürü, farklı konu ve alanlarda online eğitimlere, toplantılara katıldım/katıldık. Gördük ki, teknoloji her alanda herkesi bir araya getiriyor, insanlar işlerine kaldığı yerden devam edebiliyor.

Bu dönemin en güzel yanı ise online konserler, söyleşiler ve dinlemekten keyif aldığımız yazarların, sanatçıların canlı yayınları oldu. Ulaşması zor olan yurtiçi ve yurtdışı müzelere, tiyatrolara, konserlere gittik. Müzik ruhumuza iyi geldi. Dünya, el ele birlik ve beraberlik mesajları verdi.

1

                  Bostancı Sahilinde Haziran

Ekolojik dönüşüm sürecine tanık olduk. Doğayı kendiyle baş başa bıraktığımızda, soluduğumuz havanın aslında ne kadar temiz olduğunu gördük. Kuşların sesi evlerimizin içine kadar geldi. Ihlamur, manolya, iğde gibi çiçeklerin, ağaçların kokusu bir rüzgarla girdi evlerimizin içine. Canlılar, sahibi oldukları doğanın tadını çıkardı bu sürede. Tüm insanoğlu tanık oldu bu güzelliklere kapalı kapılar ardında. Doğaya, yeşile ve maviye özlemimiz kat ve kat arttı. Nefes almanın ne kadar kıymetli olduğunu anladık.

Dijitalleşmenin nimetlerinden faydalandık ama sosyalleşmenin, konuşmanın ve sevdiklerimizle içilen bir kahvenin dahi ne kadar kıymetli olduğunu gördük. Mecbur kalmadıkça kullanmadığımız görüntülü aramalarda, sevdiklerimizi canlı görmek ve seslerini duymak iyi geldi.

Bunun yanında, hayatta her şeyin olabileceğine tanık olduk. Minik bir virüs parçasının koca bir Dünya’yı nasıl etkisi altına alabileceğini gördük. Sadece film sahnelerinde olabileceğini düşündüğümüz bir virüsün hayatımızı ne denli değiştirdiğine şahit olduk. Karışık duygular yaşadık. Uzaktan sadece sayılarla ifade edilen konunun etrafımızda dostlarımızın, akrabalarımızın, arkadaşlarımızın yuvalarına bir sızı bıraktığı da gördük. Sevdiklerimize sarılamadık, öpemedik ve yanlarında olamadık. Bu duyguyu sevdiklerimizle birlikte yaşamanın ne kadar da önemli olduğunu gördük. Bu süreçte, hayatlarını kaybeden herkes nur içinde uyusun..

1

         Adalara Karşı Bostancı Sahili

Farkındalık, çok sık kullandığımız bir kelime. Anlamı, özetle bir canlının çevresinde gelişen olayları bilme bilincinde olması ve duyumsaması.

Çalışmalarımızda, birlikte iş ortağı olduğumuz marka mesajlarından, gerçekleştirdiğimiz eğitimlerdeki katılımcılarımıza, bireysel katkı sağlamaya çalıştığımız danışanlarımıza kadar vermeye çalıştığımız ana mesaj da aslında bir “farkındalık” mesajı. Değerlerimizi ve kendimizle baş başa kaldığımız bu dönemi bir farkındalık süreci olarak değerlendirmek, yaşam döngümüze de ayrı bir katkı sağlayabilecek. Bu süreç sonrası, değişen ve deneyimleyen yol alır.

 

Sevgiyle kalın.

Funda Taşdemir
İletişim Uzmanı
[email protected]